2022-ieji paskelbti Lietuvos karaimų metais

Seimas, atsižvelgdamas į tai, kad 2022-aisiais sukanka 625 metai nuo Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto kvietimo karaimams įsikurti Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje, nutarė 2022-uosius paskelbti Lietuvos karaimų metais. Tokiu būdu siekiama pažymėti Lietuvos karaimų istorijos ir kultūros jubiliejų.

Trakai ir karaimai yra neatsiejami nuo pat karaimų gyvenimo Lietuvoje ištakų.  Iš Krymo atsikėlusias  į naująją tėvynę 382 karaimų  šeimas Vytautas Didysis įkurdino greta pilies. Čia, Karaimų gatvėje, šios tautos palikuonys tebegyvena lig šiol. Nors karaimų Lietuvoje išliko nedaug – apie 250, gimtąją kalbą vartoja apie 30 žmonių, ši tautinė mažuma yra išlaikiusi kalbą, papročius, tikėjimą – nematerialų bei materialųjį kultūros paveldą –  toliau puoselėja savo tautinės tapatybės ženklus.

Trakai laikomi karaimų Meka, išskirtine vieta, į  kurią kas vasarą susirenka po pasaulio šalis pasklidę karaimų tautos atstovai. Karaimų bendruomenės namuose vyksta bendruomenės susitikimai, įvairūs renginiai, karaimų kalbos pamokėlės ir suaugusiems, ir vaikams. Trakuose ir sudėtingiausiais istorijos  laikotarpiais durų nebuvo uždariusi karaimų šventovė kenesa, veikia Serajos Šapšalo karaimų tautos muziejus, dviejų karaimų šeimų įkurti sėkmingai dirba  restoranas „Kybynlar“ ir kavinė „Kiubėtė“.  Karaimų tautos kulinarinio paveldo patiekalas kibinai praėjusio šimtmečio antroje pusėje buvo įtrauktas į tuomečio Trakų restorano „Galvė“ meniu ir nuo to laiko išpopuliarėjo ne tik Trakuose, bet ir visoje Lietuvoje.

Seimo nutarimas priimtas gruodžio 23 dieną. Šiuo nutarimu Vyriausybei pasiūlyta iki 2021 m. spalio 1 d. parengti Lietuvos karaimų metų programą ir numatyti lėšų 2022 metų valstybės biudžete šiai programai įgyvendinti.

Griežtai draudžiama Trakietis paskelbtą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio redakcijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti Trakietis kaip šaltinį ir naudoti aktyvią Trakietis nuorodą.

Prie kiekvieno Jūsų komentaro bus rodomas IP 3.236.16.13.

Rašyti

Portalo Trakietis redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus Trakai@internetozinios.lt. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Taip pat skaitykite

KOKYBIŠKAS POILSIS GALIMAS IR LIETUVOJE – NIDOS KURORTE

Net tie, kurie yra įpratę atostogauti svetur, po truputį atranda ir Lietuvos grožį, daugybę unikalių lankytinų vietų ir ramybe dvelkiantį po...

Skelbiami 2021 metų „Lietuvos maximalistai“ – tarp jų 3 moksleivės iš Trakų

Laimėjimai nuotolinėse olimpiadose ir konkursuose – gabiausiems šalies moksleiviams pandemija nesutrukdė siekti aukščiausių mokslo ir popamok...