Dusmenų švietėjas - Stanislovas Šlamas

Kunigas, valstybės veikėjas, lietuvybės žadintojas – Stanislovas Šlamas buvo vienas iš tų, kurie platino draudžiamus spaudinius ir tuo prisidėjo prie lietuviško žodžio išsaugojimo. 2021 metais minime S. Šlamo 155-ąsias gimimo ir 70-ąsias mirties metines.

Kunigas Stanislovas Šlamas gimė Šiaulių apskrityje, Puknionių kaime. Buvo vienturtis sūnus. Baigęs Vilniaus kunigų seminariją, 1898 m. atvyko į Trakų apskr. Onuškio parapiją. Nors parapija buvo lietuviška, bet bažnyčioje viskas buvo atliekama lenkų kalba. Onuškyje S. Šlamas susipažino su dvarininku Donatu Malinausku, kuris tapo pagrindiniu padėjėju platinant pasaulietinę ir religinę spaudą. Už D. Malinausko pinigus įsigytos knygos iš Pivašiūnų, Dusmenų, Butrimonių lietuviškų knygų slėptuvių keliavo pas kunigą S. Šlamą, kuris dalį šių knygų išplatindavo vietoje, o kitą dalį siųsdavo toliau – į Rūdiškes, Žilinus... Už šią veiklą jis buvo perkeltas į Žiežmarius, kur tęsė savo darbą.

1904–1907 m. kunigas S. Šlamas klebonavo Dusmenyse. Nors lietuviška spauda ir buvo atgauta, bet lietuviškos mokyklos dar tebedirbo slaptai. Kunigas įsteigė slaptas mokyklas Alaburdiškių, Varlių, Išdagų, Vieštartonių kaimų vaikams, šelpė Dusmenų mokyklos mokytojus.

Už begalinį lietuvybės skleidimą 1909 metais kunigas S. Šlamas buvo ištremtas į Gudiją. 1918 m. patvirtintas Aukštadvario klebonu, nuo 1925 m. – ilgametis Inturkės klebonas (Latvija). Nuo 1948 m. kaip altarista, jau gana paliegęs, apsigyveno Joniškio parapijoje (Molėtų r.). Palaidotas Joniškio bažnyčios šventoriuje.

Rima Voverytė,
Trakų viešosios bibliotekos Dusmenų filialo vyr. bibliotekininkė

Griežtai draudžiama Trakietis paskelbtą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio redakcijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti Trakietis kaip šaltinį ir naudoti aktyvią Trakietis nuorodą.

Prie kiekvieno Jūsų komentaro bus rodomas IP 34.204.185.54.

Rašyti

Portalo Trakietis redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus Trakai@internetozinios.lt. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Taip pat skaitykite

Moteriški maudymosi kostiumėliai atostogoms

Ar kada nors būtumėte pagalvoję, jog maudymosi kostiumėliai bus vienas svarbiausių vasaros garderobų šiuolaikinėms moterims?

Balandžio 10 d. kviečia registruotis ir skiepytis pagal „gyvąją eilę”

Balandžio 10 dieną Trakuose ir Lentvaryje bus skiepijama AstraZeneca(Vaxzevria) vakcina. Norintys skiepytis prioritetinių grupių gyventojai yra kv...