Oksidacinis stresas yra naujasis „senėjimą skatinantis veiksnys“

Senėjimo procesuiįtakos turi daugybė veiksnių, tačiau nūdienos mokslas ypač atidžiai stebioksidacinį stresą, kuris yra biocheminis pusiausvyros sutrikimas, galintis atsirastinetgi dėl tokio elementaraus dalyko kaip seleno stokos.

Visi žmonės sensta. Taineatsiejama gyvenimo dalis. Kiekvieno asmens senėjimo sparta priklauso nuoįvairiausių veiksnių, pavyzdžiui, genų, gyvenimo būdo, fizinio aktyvumo irmitybos. Iš tikrųjų, mūsų mityboje yra mikroelementas, kuriuo mokslininkai vislabiau žavisi. Tai yra selenas. Pakankamas seleno kiekis organizme reikalingastam, kad tinkamai veiktų įvairūs mūsų kūno apsaugos ir „remonto“ mechanizmai, oviena iš išties gyvybiškai svarbių seleno savybių, kalbant apie senėjimą, yra jogebėjimas apsaugoti mus nuo reiškinio, vadinamo oksidaciniu stresu.

Kaip selenas kovoja suoksidaciniu stresu

Neseniai paskelbtamemoksliniame darbe „Seleno kiekis pagyvenusių žmonių organizme: ilgaamžiškumasir senatvinės ligos“ (angl. Selenium Status in the Elderly People: Longevityand Age-Related Diseases) airių, prancūzų ir belgų tyrėjai atkreipė dėmesįbūtent į seleną ir jam būdingą savybę apsaugoti organizmą nuo oksidaciniostreso. Šiame straipsnyje, kurį pernai išspausdino „Current PharmaceuticalDesign“, aprašoma, kaip selenas padeda įvairiems nuo jo priklausomiemsenzimams, vadinamiesiems selenoproteinams, apsaugoti ląsteles nuo oksidaciniostreso keliamų pavojų.

Apsaugo sveikasląsteles

Iš esmės oksidacinisstresas yra būsena, kai organizmą užvaldo pernelyg daug potencialiai kenksmingųaudinius „ėdančių“ laisvųjų molekulių, kurios gali sunaikinti sveikąsiasląsteles ir pabloginti fizinę organizmo būklę. Laisvieji radikalai yra įprastasšalutinis ląstelių energijos apykaitos produktas, – kažkas panašaus įautomobilio išmetamąsias dujas, – ir paprastai organizmas sugeba su jaissusitvarkyti, nepatirdamas žalos. Šį darbą atlieka mūsų kūne veikiantysapsaugos mechanizmai. Vis dėlto, žmogui senstant, šių mechanizmų veiklapablogėja ir sulėtėja, todėl, jei kraujyje yra per mažai seleno, kuris„aprūpina degalais“ apsauginius selenoproteinus, jie gali nepajėgti atliktisavo užduoties.

Europiečiai suvartojaper mažai seleno

Ypač svarbu tai, kaddidžiojoje Europos dalyje seleno kiekis maiste yra mažesnis negu kitosepasaulio vietose. Europos žemdirbystei naudojamame dirvožemyje jau ir taiptrūksta seleno, o dėl šiuolaikinių ūkininkavimo metodų maisto medžiagos darlabiau išplaunamos iš dirvožemio, tad seleno kiekis javuose ir visuose kituosemitybos grandinės elementuose nėra toks didelis, koks turėtų būti. Vienas išbūdų seleno stokai kompensuoti yra papildų vartojimas kasdien, kad į mūsųorganizmą patektų toks jo kiekis, kuris mokslininkų laikomas veiksmingu.

Geresnė gyvenimokokybė

Vidutinis europietis susubalansuotu maistu kasdien gauna 40–50 mikrogramų seleno. Vis dėlto, švedamsatlikus tyrimą su sveikais vyresnio amžiaus vyrais bei moterimis, nustatyta,kad verta jo suvartoti kur kas daugiau. Šiame tyrime („KiSel-10“), 2013 m.paskelbtame „International Journal of Cardiology“, dalyvavo 443 savanoriai. Mokslininkaiatsitiktine tvarka suskirstė juos į grupes, kurios turėjo kasdien vartoti 200mikrogramų seleno („SelenoPrecise“) ir 200 mg kofermento Q10 („Bio-Quinone Q10“)arba atitinkamą kiekį placebo. Tyrimo dalyviai paskirtus preparatus vartojopenkerius metus. Tuomet mokslininkai aiškiai pamatė tų dviejų grupių tiriamųjųskirtumus. Aktyvaus gydymo grupės dalyvių gyvenimo kokybė ženkliai pagerėjo, otai leidžia manyti, kad selenas yra itin svarbus elementas palaikyti gerąvyresnio amžiaus žmonių sveikatą, kadangi šiai maistinei medžiagai būdingos dviesminės savybės: apsauga nuo oksidacinio streso ir pagalba stiprinant imunitetą.

Daugiau informacijos apie„SelenoPrecise“ galima rasti čia https://www.pharmanord.lt/produktai/details/selenoprecise-eurotabs

Griežtai draudžiama Trakietis paskelbtą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio redakcijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti Trakietis kaip šaltinį ir naudoti aktyvią Trakietis nuorodą.

Prie kiekvieno Jūsų komentaro bus rodomas IP 3.235.107.209.

Rašyti

Portalo Trakietis redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus Trakai@internetozinios.lt. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Taip pat skaitykite

Jūsų oda ir plaukai gali parodyti, ar jums trūksta mineralų

Gan plačiai paplitusi nuomonė, kad paauglių odos, plaukų ir nagų problemas lemia hormonų pusiausvyros sutrikimas. Vis dėlto, jei jų mityba net...

Skambiai prasideda XVI „Trakų fanfarinė savaitė“

Kaip jau tapo įprasta, paskutiniąją liepos savaitę senojoje Lietuvos bei šiųmetinėje Lietuvos kultūros sostinėje – Trakuose – nuo ryto ik...