Trakų rajone – dirbtinė sala žuvėdroms

Trakuose esančiameTotoriškių ežere gamtininkai įrengė dirbtinę salą upinėms žuvėdroms taipsukurdami naujus namus šiems retiems paukščiams. Žuvėdrospastaruoju metu vis sunkiau randa tinkamų vietų perėti ir dėl to nyksta.

„Upinėsžuvėdros peri upėse ar ežeruose susidarančiose salose, tačiau šių buveiniųlabai trūksta – neprižiūrimos jos užželia krūmais. Tokiose buveinėse taip patyra didelė lizdų paskandinimo rizika dėl valdens dinamikos. Dirbtinės salos –viena iš priemonių sukurti naujus namus šiems paukščiams. Ji pradėta visplačiau taikyti įvairiose šalyse.” – apie dirbtinių salų naudą žuvėdromspasakoja tokios salos įrengimą koordinavęs Baltijos aplinkos forumo ornitologasGintaras Riauba.

Pasakgamtininko, nemažą žalą perinčioms žuvėdroms daro ir neatsakingas žmoniųelgesys. Lankydamiesi prie upių žmonės kartais net to nežinodami išbaido perinčiuspaukščius, o be priežiūros palikti lizdai tampa lengvai prieinami plėšrūnams.„Dėl to įrenginėdami dirbtinę žuvėdrų salą Trakuose, ją patraukėme toliau nuokranto, kad žuvėdros jaustųsi saugios.” – sako G. Riauba.

Norsdirbtines salas žuvėdroms pastaraisiais metais įrenginėja tiek gamtininkai Lietuvoje,tiek užsienyje, jų įrengimas yra subtilus procesas, reikalaujantis detalesniųtyrinėjimų. „Lietuvos ornitologų draugija ir kitos organizacijos šiuo metuišbando įvairias salų įrengimo technologijas – gamina tiek metalines, tiekmedines konstukcijas, galvoja įvairias priemones jauniklių apsaugai, testuojaįvairias plaustų įrengimo vietas. Vienais atvejais žuvėdros įsikuria, kitais –ne. Mes tikimės, kad ši mūsų sala prisidės prie dirbtinių salų technologijosištobulinimo. Jei kitą sezoną žuvėdrų nesulauksime, bandysime plaustą perkeltiį kitą vietą, galbūt – išbandyti kitą inkaravimo technologiją ar atlikti kituspatobulinimus. Bent jau antys mūsų dirbtine sala liko sužavėtos – vos įleidussalą į ežerą jos ten įsikūrė.” – apie salos įrengimą pasakoja Baltijos aplinkosforumo atstovė Rita Grinienė.

Gamtininkaiprašo žmonių nuo dirbtinių žuvėdrų salų laikytis atokiau, ypač – šiltuoju metųlaiku, kai ten turėtų įsikurti žuvėdros. „Džiaugtis žuvėdromis labai kviečiame.Tai – nuostabus, grakštus paukštis. Galite pasimokyti atskirti žuvėdras nuožymiai dažniau sutinkamų kirų. Visgi, gerbkime žuvėdrų privatumą, jų mažyliųsaugumą ir jas stebėkime su žiūronais nuo kranto.” – žmonių supratingumo prašoG.Riauba

Dirbtinę žuvėdrųsalą įrengėBaltijos aplinkos forumas, bendradarbiaudamas su „Colgate”. Anksčiau visuomenėbalsavo ir rinkosi vieną iš gamtosauginių iniciatyvų, kurią parems „Colgate” –vertingų pievų atkūrimą ar paukščių apsaugai svarbią iniciatyvą. Viešame balsavime nedideliu skirtumu (51 % ir49 %) laimėjo iniciatyva, kuria norima padėti paukščiams. Baltijos aplinkosforumas nutarė tikslinę paramą panaudoti dirbtinės salos žuvėdroms įrengimui.

Griežtai draudžiama Trakietis paskelbtą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio redakcijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti Trakietis kaip šaltinį ir naudoti aktyvią Trakietis nuorodą.

Prie kiekvieno Jūsų komentaro bus rodomas IP 34.204.185.54.

Rašyti

Portalo Trakietis redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus Trakai@internetozinios.lt. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Taip pat skaitykite

Moteriški maudymosi kostiumėliai atostogoms

Ar kada nors būtumėte pagalvoję, jog maudymosi kostiumėliai bus vienas svarbiausių vasaros garderobų šiuolaikinėms moterims?

Balandžio 10 d. kviečia registruotis ir skiepytis pagal „gyvąją eilę”

Balandžio 10 dieną Trakuose ir Lentvaryje bus skiepijama AstraZeneca(Vaxzevria) vakcina. Norintys skiepytis prioritetinių grupių gyventojai yra kv...